Zrzut%252520ekranu%2525202020-08-31%2525

O Swingu

Odmiany tańców swingowych, których możesz się u nas nauczyć

It Don't Mean A Thing

If It Ain't Got That Swing!

Tańce swingowe należą do rodziny tańców ulicznych. To style, które powstawały i ewoluowały w przestrzeniach publicznych, na dużych salach balowych, na których Big Bandy były codziennością. Tancerze kreowali ruch interpretując  muzykę i obserwując się wzajemnie. 

Do dzisiaj swing jest tańcem żywym.

Każdy tancerz wnosi na parkiet swój rodzaj ruchu, swoje doświadczenie i swoją wrażliwość.

Niektóre, często przypadkowe figury, przyjmują się w środowisku i wchodzą do repertuaru.

Poniżej opisujemy Ci odmiany Swinga, których uczymy w formie regularnych kursów stacjonarnych.

Zobaczysz też, jak to wszystko wygląda na naszych wydarzeniach i na scenie międzynarodowej.

Miłej lektury i przyjemnego oglądania!

Swayowy Team

26012019-185.jpg

Tańce Swingowe czyli?

Poznaj najsłynniejsze odmiany, których uczymy

Lindy Hop

Tańczony w parach

Na zdjęciu instruktorzy Swing & Sway, Anna Makselan-Vieux

i Marcin Olichwirowicz podczas finału  konkursu Lindy Hop

organizowanego w ramach Prague Spring Swing Festival w praskim Pałacu Lucerna.

 Lindy Hop to swingowy styl tańca towarzyskiego, który powstawał i rozwijał się w kręgach afroamerykańskich na przełomie lat 20. i 30 XX wieku w Nowojorskim Harlemie do jazzowej muzyki tego okresu. Szczyt popularności Lindy Hopu, czyli tzw. Era Swingu, przypada na późne lata 30. i wczesne lata 40. XX wieku.

Wywodzi się m.in. z tańca jazzowego, stepu, amerykańskiego i charlestona i jest protoplastą większości tańców swingowych takich jak Boogie Woogie, Jive, Rock & Roll czy West Coast Swing. ​

Jest tańczony do zróżnicowanego tempa muzyki swingowej, od wolnej po bardzo szybką.

Może być subtelny, swobodny, lekki albo dynamiczny, żywiołowy i szalony. Jest tańczony w połączeniu zarówno bliskim, zamkniętym, jak i otwartym. Daje tańczącym bardzo dużą swobodę ruchu i doboru formy do feelingu muzyki czy chwili.

Lindy Hop jest najbardziej popularnym stylem tańca swingowego. Jako taniec głównie towarzyski, ale również konkursowy i pokazowy, zrzesza setki tysięcy osób na całym świecie. 

Balboa

Tańczona w parach

Na zdjęciu kursanci Swing & Sway (grupa Balboa, semestr letni 2018) podczas pokazu na naszym "Savoy Ballu"

w Pałacu Czeczotka

Balboa to swingowy styl tańca towarzyskiego, który rozwijał się w południowej Kalifornii na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.

Cechuje się bliskim połączeniem i bardzo dynamiczną pracą stópUważana jest za jedną z bardziej eleganckich i subtelnych odmian tańców swingowych.

Jest tańcem dużo mniej przestrzennym od Lindy Hopu.  Małe kroki Balboa umożliwiają taniec do bardzo szybkiej muzyki przy dużo mniejszym wysiłku niż np. w Lindy Hopie czy Charlestonie. Jeżeli więc lubisz bardziej dynamiczne tempo, a nie koniecznie chcesz czuć się po każdym tańcu, jak po treningu na siłowni, to taniec dla Ciebie.

Tancerze swingowi najczęściej wykorzystują na parkiecie różne style, łącząc je ze sobą.

Balboa będzie świetnym uzupełnieniem do Lindy Hopu, kolejną opcją do zabawy w parze  przy szybszym tempie.

 

Authentic Jazz

& Charleston

Tańczone solo

Na zdjęciu kursanci Swing & Sway (grupy Charleston Beginners 1 & 2, semestr letni 2019) podczas pokazu na naszym "Savoy Ballu" w Avangardzie.

"Authentic Jazz Dance" lub dawniej (przed 1960) po prostu "Jazz Dance" czy "Modern Jazz", to nic innego jak improwizowany taniec do swingowej muzyki, w którym rytm, swoboda i interpretacja muzyki liczą się dużo bardziej niż poprawność wykonywanych ruchów.

Na zajęciach poznasz podstawowe kroki Authentic Jazzu i ściśle powiązanego z nim Charlestona solo (Charleston w parze pojawi się na zajęciach Lindy Hopu). Poznasz kultowe układy swingowe i nauczysz się swobodnie poruszać do muzyki jazzowej.

Zajęcia solo możesz potraktować zupełnie niezależnie, ale podstawy Authentic Jazzu i solo Charlestona są przeważnie w repertuarze każdego tańczącego Lindy Hop.

Największą różnicę w swobodzie ruchu w tańcu w parze osiągniesz skupiając się na swoim ruchu solo. Interpretacja muzyki, improwizacja, wariacje rytmiczne, postawa, bounce - to wszystko ma swoje źródło w solowym ruchu swingowym.

 

 
 

A w praktyce?

W praktyce łączymy wszystkie style na wspólnym swingowym parkiecie. Im więcej znasz odmian, tym większa zabawa.

Esencją tańców swingowych jest ich socjalny aspekt i wspólna zabawa (najlepiej do muzyki na żywo!) na swingowych  imprezach i festiwalach.